Już w sobotę (25 listopada) odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Świata w kategoriach: kobiet. weteranów, juniorów i seniorów. Polacy bronią wywalczonego cztery lata temu złota wśród seniorów.
Czas rozdać pierwsze medale na Mistrzostwach Świata w Australii, a będą to krążki za rywalizacje drużynową. W pierwszej kolejności na tor w dzielnicy Le Fevre wyjadą panie. W szeregach biało-czerwonych wystąpią przede wszystkim Fryderyka Wojciechowska i Zuzanna Klett, a więc jedne z głównych faworytek w solowych zmaganiach kobiet. Zawody zostaną rozegrane w schemacie na trzy drużyny, gdzie rywalizacja toczy się w parach. Selekcjoner Tomasz Pokorski może zatem dać liderki w jednej parze lub je rozdzielić. Jest też możliwość rozstawienia którejś z nich pod numerem rezerwowym.
Wiadomo, że z racji na udział trzech ekip Polki mają pewny medal. Podobnie było cztery lata temu w Toruniu, kiedy to biało-czerwone poległy w deszczowym meczu z Angielkami i zdobyły srebro. Wówczas prym wiodła… zaledwie 12-letnia Zuzanna Klett. Rozgrywany w Toruniu mecz zakończył się triumfem ekipy z Wysp w stosunku 91:57. W 2019 roku w składzie znalazły się Sandra Tamborska, Julia Pieprzyk, Alicja Hamara, Sandra Charbich, Zuzanna Klett, Patrycja Klett i Klaudia Kędziora.
Fryderyka Wojciechowska i Zuzanna Klett mają za sobą występ w Pucharze Federacji ICSF Kobiet. Wojechowska zdobyła 14 punktów i przegrała tylko z Hannah Williams i Lucy Millkin, zaś Klett musiała uznać tylko wyższość Millkin i zdobyła 15 „oczek”.
O poprawę 3. pozycji sprzed czterech lat pojadą weterani. W 2019 roku nasza powyżej 40. roku życia zadebiutowała na Mistrzostwach Świata. Biało-czerwoni w składzie Aleksander Zieliński, Marcin Puk, Dominik Rycharski, Arkadiusz Słysz i Maciej Pudliszewski sięgnęli po brązowe medale ze stratą punktu do Australijczyków. Od tego momentu w wiek weterana weszło wieku znakomitych zawodników m.in. dwukrotny IMŚ Marcin Szymański, najlepszy zawodnik globu z 2011 Łukasz Nowacki, a także Paweł Kozłowski oraz Tomasz Włodarczyk.
Podczas tegorocznego mundialu biało-czerwone barwy w zmaganiach weteranów zakładają: Paweł Kozłowski, Łukasz Nowacki, Tomasz Włodarczyk, Daniel Kubiak, Jacek Wleklik,Łukasz Rajewski, Michał Szmaj, Adam Łabędzki oraz Arkadiusz Dudek. Piątkę z nich selekcjoner Tomasz Pokorski powoła na finał DMŚW. Wiadomo jednak, że można się spodziewać mocnego zestawienia. W Pucharze Federacji ICSF Weteranów Polacy zajęli 2. miejsce.
Klapą można nazwać występ reprezentacji Polski juniorów w 2019 roku. Polacy zajęli 3. miejsce na trzy startujące ekipy. W składzie znaleźli się Mikołaj Menz, Radosław Morawiak, Marcel Krzykowski, Patryk Bielaczek i Mikołaj Reszelewski. Szansę na poprawę tego wyniku mają Menz i Morawiak, którzy w myśl regulaminu mogą wystąpić w finale DMŚJ jako zawodnicy do lat 21. Dla zawodników z kategorii u21 przewidziane są maksimum dwa miejsca. Oprócz Morawiaka i Menza na tych pozycjach mogą wystąpić także Jakub Sawiński i Jakub Ignyś.
Nasi juniorzy zajęli 3. miejsce w Pucharze Federacji ICSF, a zawodników do lat 18 z Polski awansowała do finału IMŚJ. A są to: Paweł Szkudlarek, Arkadiusz Graczyk, Kosma Syrkowski, Oskar Dusiński, Filip Kowalski i Igor Domagała. Nie można też przekreślać Dawida Lisa, który w CS Superlidze był ważnym punktem ostrowskiego klubu.
Złota sprzed czterech lat bronią nasi seniorzy. W kadrze prowadzonej przez duet Damian Woźny – Przemysław Binkowski znaleźli się wtedy Bartosz Grabowski, Remigiusz Burchardt, Dawid Bas, Marcin Szymański i Rafał Duliński. Jedynym zawodnikiem z tego zestawienia obecnym w Australii jest Dawid Bas.
Za nami kilka test meczy i Puchar Federacji ICSF z udziałem seniorów. Selekcjoner Tomasz Pokorski regularnie stawiał na wspominanego już dwukrotnie Dawida Basa, ale także na Arkadiusza Szymańskiego, Patryka Krigera, Mateusza Ludwiczaka, Łukasza Nowackiego, Radosława Morawiaka, Mikołaja Menza, Damiana Natońskiego, Jakuba Sawińskiego i Pawła Kozłowskiego. Polacy jak dotąd zajęli 2. miejsce w Pucharze Federacji ICSF, wygrali z Wielka Brytanią i przegrali z Australią. DMŚ odbywają się w solowej formule, a więc każda nacja będzie miała jednego zawodnika w każdym biegu, co sprawi, że wyścigi będą wyglądały nieco inaczej niż do tej pory.
Harmonogram sobotnich DMŚ wg. czasu polskiego:
2:30 – DMŚ Kobiet – Anglia, Australia Polska
4:30 – DMŚ Weteranów – Irlandia, Australia, Anglia, Polska
6:30 – DMŚ Juniorów – Polska, Anglia, Australia
8:30 – DMŚ Open – Polska, Anglia, Australia, Irlandia
Autor: Bartosz Fryckowski
Fot. Terry Scriven